Sebészeti szakrendelés új rendelőben! Aranyérsebészet műtét nélkül. Az aranyér kezelhető kórházi kezelés nélkül is, fájdalommentes,…
Végbél egyéb betegsége
Végbélrepedés
Aranyér ambulanciánkon gyakran derül ki, hogy az „aranyeres” panaszokkal szakorvoshoz forduló páciensek tulajdonképpen más betegségben szenvednek.
A leggyakrabban észlelt ilyen betegség a végbélrepedés, melynek lényege egy a végbélnyílásnál kialakult hosszanti, nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyuló krónikus seb. Közvetlen kiváltó oka hasmenés, székrekedés, felfázás, mechanikai igénybevétel, esetleg gyulladásos bélbetegség, mely felmarja a végbél nyálkahártyát. Tapasztalati tény, hogy kiemelkedő szerepe lehet a mindennapi stressz, feszült lelkiállapot. Az erős, állandó fájdalom, ill a vérzés a végbél záróizmaiban kórosan nagyfokú görcsös szorítást okoz. Minden egyes székelésnél újból és újból felszakad, megnyílik a berepedt, gyógyulófélben lévő seb. Önrontó körként a fájdalom fokozódik, a görcs, szorítás romlik, a beteg életvitele, komfortérzete, lelki állapota jelentősen romlik. A repedés (fissura) hosszas fennállása a végbél záróizom szűkületéhez, hegesedéséhez, tartós károsodásához vezethet, ill. végbélnyílás környékén tapintható kinövések alakulnak ki.
Ambulanciánkon a végbélrepedés és kóros izomgörcsöt kombinált terápiával kezeljük.
Célunk, hogy a kialakult seb gyógyulását serkentsük, a fájdalmat csillapítsuk, a feszült záróizmot ellazítsuk, a visszatartott székelést rendezzük, psychés komponens fontosságát ismertessük. Ez magába foglalja a helyileg alkalmazható spec. összetételű krémet, vagy kúpot, az intimtorna tanítását és alkalmazását, a stressoldást ill. feldolgozást, vagy akár a megfelelő étrendi javaslatokat. Az esetek nagy részében amennyire elkeseredett helyzetből indulunk, annyira látványos és megnyugtató a gyógyulási folyamat ill. a végeredmény. Csak végső megoldás lehet a műtéti eljárás a végbél repedésnél.
Megelőzés
A normális, nem kemény és nem hasmenéses széklethez ajánlott a növényi rostban, folyadékban gazdag étrend (zöldség-, gyümölcs-, müzli- és korpafélék), rendszeres testmozgás (dinamikus sportok), az alkohol- és csípős ételek fogyasztásának elhagyása, egészséges székelési szokások kialakítása, a stressz okainak lehetőség szerinti szanálása.
Bármilyen végbéltájéki műtétet vagy a kialakult kinövések eltávolítását csak a repedés gyógyulását ill. csak a záróizomgörcs megszűnését követően javasolt elvégezni, mert a friss fájdalom az állapot ismételt romlásához, a betegség kiújulásához vezet.